Výměna servokabelu

Proč dávat prodlužky, když to jde lépe

V aktuálně montovaném Bixleru 2 je nutné kabely k servům křidélek a klapek nastavit. Vždycky předtím jsem to řešil nastavením prodlužkou s konektory nebo napájením dalšího kusu kabelu s konektorem, existuje však mnohem lepší řešení a tím je celý kabel vyměnit za delší. Kabel se v Bixleru celý schová do zakryté šachty a pro spojku nebo pájený spoj by se muselo řezat.

Dosud jsem se do toho moc nepouštěl, protože jsem neměl vhodné nářadí a nemám moc rád takové ty improvizace :-)

Budeme tedy potřebovat páječku s jemným hrotem, příslušně dlouhý kus kabelu a servokonektor a v ideálním případě krimpovací kleště, se kterými se udělá naprosto profesionální práce. Servokonektory se nepájí, tak nějak to jde zmáčknout i s kleštičkami.

Celý postup e velice jednoduchý. Odmontujeme zadní kryt, připevněný čtyřmi šroubky s hlavou Philips, myslím že 00, prostě miniaturní, sundáme víčko a vyndáme plošný spoj. Odpájíme kabel, samozřejmě opatrně a připájíme nový, kterému předtím odizolujeme konce a lehce je propájíme cínem, aby se rychle a dobře připájely zpět, pájecí stanici nahřívám tak na 370°C. Pozor na polaritu, pokud dáváme kabel Futaba pájí se u HXT bílý signál na červený vodič, červený plus na bílý a mínus je stejný.

Desku vložíme zpět do serva a vrátíme kryt. Na druhý konec nakrimpujeme konektor a je hotovo.

Samozřejmě před osazením důkladně servo otestujeme. Jednoduché jako facka, ušetříme prodlužku, jeden konektor a tedy možný zdroj problémů a můžeme si udělat kabel dlouhý přesně na míru.