Oznámení: prodejna Klatovy je do konce června uzavřena. Od července provozní doba pondělí a čtvrtek. Odesílání objednávek z e-shopu může být do konce června opožděno. Díky za pochopení.

Spektrum DXe

Spektrum DXe

DXe - nový entry level od Spektrum

Léta jsme byli zvyklí, že v tzv. RTF setech modelů z produkce Horizon Hobby byly vysílače DX4, případně DX5. Vypadá to však, že tomu je konec a bude pouze jedno rádio a bude jím DXe. Jeden kus už máme na stole, pojďme si ho krátce představit. 

Na první pohled nás zaujme absence jakýchkoliv ovládacích prvků pro reverzy kanálů, na jaké jsme zvyklí u základních rádií bez displeje. Ani DXe displej nemá, jak tedy tyhle základní věci nastavit? U RTF setů nemusíme nastavovat nic - vše je nastaveno z výroby přesně pro daný model. Rádio se bude dodávat většinou s novým typem přijímačů typu AR636, ve kterých je již vše nastaveno, stačí vybalit a jít lítat. Můžeme používat letové režimy, ve kterých jsou nastavené různé zisky stabilizace, exponenciály a podobně. Je to proto, aby byly tyto pokročilé funkce dostupné i v základních setech a letové vlastnosti modelů byly nejlepší možné. DXe má totiž ovládací prvky osazené tak, aby šly všechny tyto funkce bez problémů používat - dva třípolohové přepínače letových režimů nebo klapek, tlačítko panika pro použití se systémem SAFE, dvoupolohové přepínače např. pro podvozky nebo throtle cut, dokonce nechybí ani funkce bezdrátového trenéra. Všechna tato snaha směřuje k tomu, aby koncový (a hlavně začínající) uživatel neměl žádnou starost s nastavením a nemohl nic takříkajíc podělat. Což je logické, protože jen úspěch na první dobrou bez rozbitého éra ho u tohoto koníčku udrží.

DXe ale samozřejmě můžeme využít i dále - perfektně jde připojit k simulátoru Phoenix, nemusíte si tak přes zimu trápit vaši hýčkanou DX18 Stealth Edition. Využít můžete i funkci Bezdrátového učitele / žáka a půjčit bez obav řídit vaše letadlo kamarádům nebo dětem. Zároveň však dostanete plnohodnotné náhradní 9 kanálové rádio v systému DSMX. DXe má paměť pouze na jeden model, stejně jako DX4 a DX5. Pomocí USB nebo audio kabelu lze paměť přeprogramovat - nahrát jiné nastavení.

Kabel je stejný jako pro programování přijímačů AR636 - třípinový servokonektor na jedné straně a USB na druhé pro připojení k PC nebo audio JACK pro připojení k telefonu. Software pro PC a iPhone funguje bezvadně, pro Android zatím ne. Pro PC i mobily je software stejný, jako pro nastavování přijímačů AR636 nebo AR6335, jen dostupných funkcí je výrazně méně. Resp. pro nastavení přijímačů a tohoto rádia se používá stejný program, aplikace pro telefony má lepší grafické provedení - bohužel pro Android to zatím moc nefunguje. Na rádiu jdou zatím nastavovat jen reverzy a základní typ křídla, jinak nic. Zdůrazněmě zatím, s novou verzí software a firmware do rádia není důvod, aby nešly nastavit i další věci. Veškeré pokročilejší funkce se totiž již nyní nahrávají do přijímače - expa, zisky stabilizace, typ křídla a podobně. Na první pohled to vypadá nepochopitelně, ale je to logické. Podle našeho názoru je DXe jen takový mezistupeň.

Vše směřuje k tomu, že v budoucnu budou rádia bez displejů a vše se bude nastavovat pohodlně z mobilu - na dotykovém grafickém rozhraní, samozřejmě bezdrátově, jako to má už teď Traxxas se svým Traxxas Link a Bluetooth modulem - to si ukážeme v samostatném článku už brzy. Když se podíváte na design tohoto rádia, asi vás zaujme podivná prostřední část - vypadá to, jako by se to mělo nějak vyklopit a právě tam někam připnout telefon. U DXe to zatím nejde, u dalších typů možná ano - ale jsou to jen spekulace. Co se týče designu a ergonomie - někomu se bude líbit, někomu ne, je to prostě nový design Spektrum. Drží se výborně, i když to jen holý plast, na gumové gripy v této cenové kategorii zapomeňte. Velikostí je srovnatelný s novou šestkou a sedmičkou. Je napájena 4 kusy AA článků, ale můžeme si osadit i LiIon akumulátor SPMA9602 - v nastavení je třeba typ akumulátoru změnit.  Standardně se dodává v modu 2, pro změnu modu je nutné rádio i přeprogramovat softwarově - každopádně tedy potřebujeme onen kabel. Není to však závratná investice a potřebujete jen jeden napořád - stejný pro přijímače i toto rádio. V současné době ho dostanete třeba v plném balení přijímače AR636, nebo si ho můžete objednat samostatně. 

Pro koho je DXe určena? Jednak pro naprosté začátečníky, kteří ji dostanou dokonale nastavenou v setu - momentálně např. s vrtulníkem Blade 230S nebo Blade Apache. Těm plně vyhoví a vydrží docela dlouho. Pro majitele pokročilejších rádií může sloužit jako dobrá záloha, rádio na simulátor a žákovský levný vysílač třeba pro děti. Pokud plánujete, že přejdete na Spektrum, raději popřemýšlejte o vyšší verzi. Každopádně doporučujeme, třeba pokud vozíte nějakou poletuchu pořád v autě a bojíte se tam nechávat drahé rádio.

Rádio je vystaveno v našem Showroomu, přijďte se podívat.