První RC model letadla z hlediska vysílače - RTF nebo BNF?

V několika minulých článcích jsme psali tom, jaký vybrat první model. Pokud jste již rozhodnuti, že si letadlo pořídíte, možná stojíte před otázkou zda pořídit tzv. RTF set a nebo BNF model a k tomu samostatný pokročilejší vysílač. Odpověď na tuto otázku není tak těžká, jak by se mohlo zdát. Předně co tyto zkratky vůbec znamenají. 

RTF setje zkratka Ready to Fly tedy připraven k letu. V krabici je vše, co potřebujete, abyste mohli hned letět. Tedy vše u kvalitních setů např. Horizon Hobby. Typicky u setu Beta 1400 potřebujete ještě nabíjecí zdroj, protože v sadě není plnohodnotná nabíječka, ale jen 12V a také tam chybí lepidlo, protože se Beta musí při sestavení lepit, také přiložený akumulátor za nic nestojí, takže potřebujete ještě rovnou další navíc. U setů výrobce Horizon Hobby skutečně nepotřebujete vůbec nic navíc. 

BNF set je zkratka Bind and Fly, tedy spáruj a leť. Potřebujete vlastní vysílač, přijímač je obsažen v modelu. Často je set tzv. BNF basic, což znamená, že v něm není baterie a nabíječka - každý si přikoupí podle svých preferencí. Někomu stačí malá nabíječka, někdo chce rovnou výkonnou, totéž platí pro baterie. 

Nyní k tomu výběru. RTF je především pro ty, kteří začínají, chtějí rovnou létat a ví, že to pro ně bude spíše okrajová zábava, které se budou věnovat jen občas. Mají kompletní výborně fungující jednoúčelový set se snadným ovládáním, který dají na zimu do krabice a vzpomenou si na něj zase na jaře. Ne všichni totiž chtějí dělat modelařinu a pilotování modelů na tzv. plný úvazek. Dávno neplatí, že kdo chce létat s modely, musí být tzv. skalní modelář - to platilo před 30 lety, dnes je to zábava jako kterákoliv jiná a díly moderním technologiím také lépe přístupná širokému okruhu lidí. Je spousta pilotů, kteří mají jedno letadlo, typicky třeba tento Apprentice a prostě si jdou čas od času zalétat, stejně jako si jdou zajezdit na kolečkových bruslích a víc se o to nezajímají - není na tom nic špatného, tyto sety jsou přesně na to určené.

Důležité tam je to slovo především, protože RTF má své opodstatnění i u lidí, kteří se tomu chtějí věnovat více. Např. když koupí model E-Flite Apprentice v RTF, dostanou vysílač Spektrum DXe, který potom můžou třeba používat na jiné modely, používat ho jako žákovský vysílač, k simulátoru a podobně a koupí si pokročilejší vysílač, třeba DX9 a podobně. V RTF je k dispozici také několik mikro modelů s malými vysílači. tam je benefit v tom, že si je můžete vzít na dovolenou nebo stále vozit v autě a když máte chvíli, jdete si zalétat. 

Pokud víte, že se chcete modelům více věnovat, třeba už jste si to zkoušeli a baví vás to, je vhodnější set BNF. Všechny RTF modely jsou dostupné také bez vysílače, takže si můžete vybrat vysílač a ostatní komponenty podle vlastního uvážení. Lepší vysílač s displejem vám umožní jednak létat s více modely, kdy máte pro každý uloženo nastavení, máte tam stopky na měření délky letu a také asi 1000 dalších funkcí, které můžete, ale nemusíte používat. A nemusíte mít strach i pokud si koupíte tento BNF set jako první model, protože u nás je samozřejmostí, že při současném nákupu modelu a vysílače vám vše nastavíme a připravíme. Chcete třeba začít s motorovými modely - vyberete si Carbon Cub S+ a k tomu vysílač Spektrum DX8, protože už víte, že budete chtít časem dělat velká motorová letadla. Vysílač dostanete nastavený, na první pozici bude připraven model a vy to můžete zapnout a rovnou létat. Nemusíte se předem mořit se studiem jak že to vlastně všechno funguje, že to vůbec létá - zjistíte to sami praxí a pak si můžete třeba začít sami stavět vlastní letadla - budete vědět, jak fungují křidélka, jaké asi mají mít výchylky, co a kde je těžiště a vše ostatní. A je obecně známá věc, že takto nabyté znalosti jsou v paměti mnohem pevněji zakořeněné, než teoretické studium a následné marné pokusy s prvními modely vlastní konstrukce. Náš čas je příliš cenný na to, abychom ho zabíjeli zbytečnostmi. Začátky typu koupím si bez znalosti věci nějakou stavebnici v rozsypu a k tomu nějaký levný vysílač nezřídka končí havárií při prvním pokusu o let, finanční újmou a také trvalým opuštěním tohoto pěkného hobby. A to samozřejmě škoda, protože létání s RC letadly je dokonalá relaxace - soustředíte se pouze na let, na nic jiného...