Jaký vybrat letecký vysílač Spektrum?

Jaký vybrat letecký vysílač Spektrum?

Pokud se nemůžete rozhodnout, jaký letecký vysílač Spektrum si vybrat. připravili jsme pro vás tento přehled, který vám pomůže. Značka Spektrum, která patří pod největší modelářskou firmu na světě Horizon Hobby, je nejsilnější výrobce na světě. Zatímco ostatní výrobci padají jeden po druhém, Spektrum svoji pozici stále posiluje a bezpochyby se jedná o celosvětově nejpoužívanější RC systém. Pokud by to nefungovalo, jak někteří kritici tvrdí, nemělo by Spektrum  takto silnou pozici. Vysílače jsou spolehlivé, dobře udělané a uživatelsky přívětivé. Jiní výrobci často ne úplně dobře zvládli omezení výkonu s novou normou pro 2,4 GHz pásmo - např. i nejlepší vysílače Futaba mají zaručený dosah pod 1000 metrů, Spektrum až 1300.

Firma Spektrum na to jde jednoduše - maximálně jednoduše. Zatímco jiní mají spoustu typů vysílačů, kde je těžká orientace, Spektrum má pár modelů - je to jako když si kupujete iPhone od Apple - zkuste si vybrat jiný telefon - tisíc typů s podobnými ne-li stejnými parametry. U iPhonů si můžete vybrat malý nebo velký, velikost paměti a barvu. U Spektrum si vyberete levnější, dražší a počet kanálů - jednoduché, proč se zatěžovat detaily, když s tím chci jen řídit letadla pro zábavu? Není to primárně určeno pro hard-core modeláře, je to pro normální lidi, kteří se chtějí bavit létáním s modely. 

Jak bylo uvedeno - v současné době je výrobní řada zredukována na 8 modelů, z toho ze šesti (resp. sedmi) si budete vybírat. Jak, to se dovíte dál. Spektrum má dva modely na vrcholu řady - iX20 a iX12 - číslo označuje počet kanálů. Tyto vysílače mají operační systém Android a jako jediné jsou komplet v češtině - menu i hlasový výstup. Měly očekávané porodní bolesti, které jsou nyní již vyřešené a vše funguje spolehlivě. Bohužel trochu potíž je ten Android, který se časem zanáší a vysílač trochu zpomaluje, výdrž na baterie je podobná jako u mobilu, takže nic moc. Tyhle vysílače jsou pro milovníky značky Spektrum, kteří potřebují hodně kanálů, pro běžné uživatele moc ne. 

Spektrum DX9 je první model nové generace s displejem s vyšším rozlišením, hlasovým výstupem a další výbavou. Už se prodává pár let a dá se předpokládat jeho nahrazení něčím novým, pravděpodobně to bude mít 12 kanálů. 9 kanálové přijímače nejsou dostupné, takže v současné době postrádá trochu DX devítka smysl, ale je vhodná pro lidi, kteří chtějí to lepší - její mechanické provedení a pečlivost zpracování je o třídu vyšší, než u DX8.

 

Tak a nyní se dostáváme k tomu, co vás zajímá asi nejvíc - jak vybrat z toho zbytku. Máte na výběr DXe ve dvou variantách eco a plná, dále DX6 eco a plná a DX8 opět eco a plná.

DXe je základní model vysílače, který ovšem není "hloupý" jako např. vysílače Cadet. Má 7 nebo 9 kanálů a plně nastavitelné funkce pomocí programovacího kabelu do PC - můžete si pomocí software Spektrum Programmer nastavit cokoliv, co je možné u vyšších řad. Nemá displej, takže nejsou stopky, snadné nastavení na letišti atd. Tyhle dva vysílače jsou pro lidi, pro které je létání okrajový, doplňkový koníček a mají jen jeden model.

Verze DXe lite nebo také označená S je jednodušší - nemá třípolohový přepínač pro ovládání klapek, druhé tlačítko a ještě jeden páčkový přepínač. Lite verze se dodává pouze jako součást setů - např. Apprentice atd. Systém SAFE umožňuje rovnou začít létat s pokročilejšími modely - např. Timber. Pokud chcete létat s podobným modelem, mít jen ten (letadla nestřídat) a máte omezený rozpočet, je DXe dobrá cesta, je však potřeba to koupit dohromady a nechat si vysílač nastavit - začátečník by s tím měl asi problém. Tuto službu máte u nás zdarma. V budoucnu bude nová verze DXe s telemetrií, která vám pomocí diod ukáže stav baterie modelu (s telemetrickým přijímačem a Smart bateriemi).

Daleko větší možnosti mají poslední 4 typy - šestikanál DX6 a osmikanál DX8 - oboje ve verzi eco (e) nebo plná. Nejprve jak vybrat počet kanálů - obecně podle používaného modelu - pro motorové (elektro nebo spalovací) modely a vrtulníky DX6, a pro větroně DX8, protože pro větroně s klapkami je potřeba víc kanálů. Takže pokud se vám líbí větroně a létání v termice, volte 8 kanálů, pokud motoráky stačí 6. Samozřejmě pokud vás neomezuje rozpočet, můžete si koupit i pro motoráky 8 kanál. Ten doporučujeme i pro benzínová letadla se zapalováním.

A teď jakou verzi eco nebo plnou? Oboje má totiž plusy a mínusy - verze eco mají v první řadě snadno nastavitelný mód - pomocí přepínače na zadní straně lze navolit pozici plynové páky na pravou nebo levou stranu (musí se ještě potvrdit v menu) To je vhodné pro lidi, kteří si chtějí vyzkoušet, co jim bude vyhovovat. Plynovou páku lze také zaaretovat uprostřed, takže je možné vysílač použít pro jednodušší řízení dronů a třeba lodí nebo aut. Vysílače DX6e a 8e mají proti plným verzím následující omezení:

- nemají hlasový výstup - tj. z reproduktoru neuslyšíte namluvené hlášky o čase letu, pozicích přepínačů, dat z telemetrie atd. Omezuje se to pouze na pípání

- nemají vibrační motory - nelze si navolit upozornění pomocí vibrací místo hlasu nebo pípání

- nemají výstup na simulátor a sluchátka

- nemají druhou vysílací anténu kolmou na hlavní ( je zabudovaná) - v určitých letových pozicích, kdy antény vysílače a přijímače míří přímo na sebe může dojít ke značnému zkrácení dosahu a krátkodobému výpadku. Proto pro větroně, kde se létá dál a výš doporučujeme spíš plné verze - ale pozor, do 500m je dosah naprosto spolehlivý u obou řad.

- nemají tak pěkné provedení - je to eco, takže nejsou gumové hmatníky, éčka jsou celoplastová, mají jednodušší řešení mechanik pák, spínačů atd.

Co je naopak stejné:

- všechny vysílače Spektrum s displejem mají naprosto stejný software - umíte jeden, umíte všechny - softwarově je DX6 a DX6e naprosto stejné, takže nejste omezeni funkčně -obojím se dá ten model řídit, jen u DX6 je to víc komfortní

- do eco i do plné verze jde dát LiIon baterie, přičemž DX8 jako jediná ji má v základu. Ta má také jako jediná už v balení popruh na krk.

- mají zcela stejné ovládací prvky - tlačítka i přepínače jsou u obou verzí vždy stejné

- Obě verze se dodávají buď samostatně, nebo jako RC souprava s přijímačem. Nabídka s přijímači už není tak široká, jako dřív, protože to bylo strašně komplikované. Nyní jsou jen 3 -DX6e s AR620, DX6 s AR6600T a DX8 s AR8010T. Přijímač vždy vychází o několik stokorun levněji, než koupený samostatně.

Na závěr: 

Již tedy máte informace, výběr je na vás. Pokud vás netíží rozpočet, volte plnou verzi. Pokud tápete s výběrem modu nebo potřebujete aretaci plynu uprostřed např. pro lodě, volte eco. Mod lze změnit i u plných verzí po otevření vysílače a trochu práce se šroubovákem (postup je popsaný v manuálu) Pokud chcete létat daleko nebo vysoko, volte plnou verzi. 

Nabídku vysílačů Spektrum najdete zde. V případě dotazů nám zavolejte nebo napište. A pamatujte - když uvažujete o nákupu s letadlem, vždy nejprve napište - upravíme vám konfiguraci na míru, první model do vysílače vám naprogramujeme, prostě dostanete VIP servis.